In the Name of God
Welcome to MyTennis4u   Ad Banner اولين سايت
 آموزشي تنِس
 در ايران
مقدم شما را گرامي ميداريم  
در باره ما | معرفي به دوستان | تماس با ما | پرسش از مربي | فهرست منابع آموزشي سايت
M y T e n n i s   F o r  Y o u
 
از روان حرفه اي ها چه مي توانيم بياموزيم
ازموفقيت بازيکنان حرفه اي همواره نکاتي را مي توان آموخت. موفقيت آنها ناشي از مهارت، پيگيري و قدرت آنهاست اما در فرمول موفقيت آنها مطالبي براي بازيکنان رده هاي مياني پيدا مي شود که به تفصيل ارايه مي شود :
 
1- بوريس بکر : احساس سرنوشت يا تقدير
ويژگي هاي رواني :

بکر کسي است که زود تصميم مي گيرد ، تفکر مستقلي دارد و بشدت مي خواهد که همواره بهترين باشد . مربي هاي آلماني مي گويند بکر با استعداد ترين جوان آلمان نبود اما در آزمايشات روانشناسانه ميزان شور و انگيزه او نظير نداشت . او عقيده داشت که تقدير اين است که او بهترين بازيکن دنيا شود و اين عقيده را از اوايل نوجواني داشت . به اين دليل مربيان آلماني او را به تيم ملي دعوت کردند و بعد او بازي اش را در خور شخصيتش درست کرد يعني او براي حضوري قوي ، بازي قدرتي و تهاجمي اما تحت کنترل را برنامه ريزي کرد

چه مي توانيم بياموزيم :

اهداف خود را تعيين کنيد بعد قلب و روح خود را براي دستيابي به آنها متمرکز کنيد . عقيده داشته باشيد که در مسير موفقيت هستيد و اين سرونشت شماست . دست به ريسکهاي لازم براي موفقيت بزنيد . بازي را چنان برنامه ريزي کنيد که مطابق شخصيت شماست و بعد آنرا رها نکنيد.

 

2- توماس ماستر : عشق به مبارزه
ويژگي هاي رواني :

ماستر يک مبارز به تمام معناست . او براي هر پوئن بازي به نحو 100% درگير مي شود مانند جيمي کانرز . وقتي ماستر در ست پنجم بازي 3بر 5 عقب است بازهم با تمام وجود بازي ميکند و توپ را با تمام قوا مي زند . او اين شدت بازي را فقط براي fit بودن کامل بدنش مي تواند حفظ کند . او در سطح بالايي تمرين مي کند تا بتواند انرژي و انگيزه را در مدت زيادي داشته باشد . ديگر بازيکنان تلاش مي کنند تا در بازي انرژي شان را ذخيره و صرفه جويي کنند اما ماستر اين کار را نميکند ، شدت در تمام مراحل بازي فرمول موفقيت اوست ، او از رقابت و مبارزه انرژي ميگيرد . بدين ترتيب بود که او خود را از دست يک آسيب ديدگي جدي زانو رهاند تا بتواند شماره يک دنيا شود

چه مي توانيم بياموزيم :

با حداکثر شدت بازي کنيد ، از هر افتي يا گامي به عقب براي تشديد بازي خود استفاده کنيد . براي حفظ شدت انرژي بازيتان ، خود را به نحو مناسبي تمرين دهيد و آماده کنيد .

 

3- پاتريک رفتر : طراحي خوب بازي
ويژگي هاي رواني :

وجود رفتر الش انگيز است . او مي رود تا روند بازي را ديکته و تعيين کند . او همواره جلوي صورت شماست و دست از بازي سرو و والي بر نميدارد زيرا عقيده دارد که بهترين بازي او از بهترين بازي شما بهتر است . شايد بتوانيد دوبار از کنار وي توپ را رد کنيد اما 3 يا 4 بار نخواهيد توانست . او بعد از سرويس دومش که جلو آمده شما توپي را از وي رد ميکنيد و دوباره هم اين کار را ميکنيد اما او باز جلو مي آيد و والي موفقي ميزند – او هرگز منتظر نمي ماند که ببيند شما چه خواهيد کرد – همچنين او داراي حمايتي قوي در ميان استراليايي هاست و تحت فشار هم خوب بازي مي کند

چه مي توانيم بياموزيم :

نکات قدرت خود را بشناسيد . بنحوي بازي کنيد که بهترين شانس و فرصت پيروزي را بشما مي دهد و شما به آن اعتماد و اطمينان داريد ، حتي موقعي که اوضاع به نفع شما نيست . بدنبال حمايت از افرادي باشيد که به شما عقيده دارند و از طريق آنها به خود اعتماد بيشتري بدست آورديد .

 

4- سانچز ويکاريو : مفيد بودن و کوتاه نيامدن
ويژگي هاي رواني :

ويکاريو در درجه اول يک ورزشکار عالي است و در درجه بعد بازيکن حسابي تنيس . ولي با ورزشکار بودنش ، تمرکز و انعطافش شما را شکست مي دهد . برخورد او اين است : من شما را زمين خواهم زد زيرا من ورزشکار بهتري هستم . ممکن است او شما را وادار کند که او را شکست دهيد اما هيچگاه بازي را تحويل شما نمي دهد ، ولي انعطاف پذير است . در ابتدا او يک بازيکن تدافعي و ضد حمله اي بود و از اين طريق در سن 17 سالگي اوپن فرانسه را برد . سپس او يک بازيکن دوبل عالي شد و توانست تغيير جديدي به بازي خود دهد و استفي گراف را در اوپن آمريکا شکست دهد و کمي بعد ازآن شماره يک دنيا شود .

چه مي توانيم بياموزيم :

مصر بودن و تکيه بر خواسته هايتان را به موضوعي اميد دهنده در زندگي يتان تبديل کنيد . بدنبال هر توپي – هر چند دور از دسترس – بدويد . هر چقدر هم که بازيکن خوبي باشيد مشتاق افزودن ابعاد ديگري به بازي خود باشيد.

 

5- يانا نووتنا : تفکر مثبت
ويژگي هاي رواني :

نووتنا به طرز سر سختانه مثبت است ، شما هرگز نمي توانيد وي را مجبور کنيد که روي يک جنبه منفي تکيه يا تمرکز کند . او هرگز تسليم شک و شبهه و انتقاد از خود نمي شود ، حتي موقع شکست فاحش نظير فينال ويمبلدون در 1993 . آن شکست مي توانست ضربه مهمي به او باشد اما اينطور نشد و وي به جلو رفتن ادامه داده است ، چنانچه ببازد او روي اينکه چه چيزهايي مي تواند از اين شکست بياموزد متمرکز مي شود و در نتيجه طي گذشت سالها بازي او يکنواخت و قابل اتکا شده است و رده ي وي به شماره 2 جهان ارتقا يافته است .

چه مي توانيم بياموزيم :

روي چيزهايي تمرکز کنيد که در حال ياد گرفتن هستيد و نه روي ارزيابي هايي که عقيده به خودتان را سست مي کند . با واقعيات رودر رو شويد اما بنحوي که منجر به پاسخ ها وراهبردهايي در جهت بهبود شما شود نه طوري که به اعتماد بنفس تان ضربه بزند ، به آينده با ديد مثبت بنگريد.

 

6- مارتينا هينگس : ديد صحيح
ويژگي هاي رواني :

ما ديد و ارزيابي دراز مدتي از هينگس نداريم اما بنظر مي رسد که کليد واژه ي توصيف او " تعادل " باشد . بازي او متعادل است . مخلوطي از آمادگي جسماني ، سرعت ، قدرت و يکنواختي . او همچنين از لحاظ عاطفي قوي است . بنظر مي رسد واقعاً ازبازي لذت مي برد . وي در زمين سر حال و با نشاط است . او از پيروزيهاي اوليه اش مثل نيروي جلوي برنده استفاده کرده است . او زندگي اش را کم مسئله و غير پيچيده نگه داشته است . او متمرکز است اما تنها تنيس درزندگي اش مطرح نيست.او اسب سواري و اسکيت روي آب هم ميکند ، به اين ترتيب تمام عزت نفس اش درگير نيست ، تقريباً امري ترسناک است که او چقدر نرمال است .

چه مي توانيم بياموزيم :

طراحي بازي خود را بر اساس مطالب پايه اي و آمادگي جسماني بر پا کنيد ، وقتي يک امر مثبتي براي شما پيش مي آيد از آن مثل يک نيروي جلو برنده استفاده کنيد . اين تفکر را حفظ کنيد که شما تنها در تنيس خلاصه نمي شويد و بعد بازي را با ترس کمتري خواهيد کرد .

 

7- مايکل چانگ : سخت کوش و انضباط شخصي
 ويژگي هاي رواني :

چانگ اثبات مي کند که سخت کوشي و انضباط شخصي چه مي تواند بکند . هر ساله او يکي از بهترين بازيکناني است که پيشرفت کرده و بهتر شده است . او نمي پذيرد که بخاطر قد و قامت کوتاهش 173 سانتي متر و وزن کمش 65 کيلوگرم نمي تواند يک سرويس عالي داشته باشد . بنابر اين تلاش کرده که سرويس اش را تقويت کند و ضربات زميني اش را هم بهبود بخشد . او عقايد مذهبي عميقي دارد و تنيس براي او بيان اين عقايد ست . اين امر به او کمک مي کند که بتواند يکنواخت ومصرانه بازي کند . هميشه وقتي به زمين مي آيد که آماده است و تمرکز زيادي دارد .

 چه مي توانيم بياموزيم :

هيچگاه به " محدوديت " خود تسليم نشويد . بدانيد که با سخت کوشي مي توان موانع را رفع کرد . هميشه آماده به زمين برويد به نحوي که با ارزشهايي که به آن معتقديد ، متناسب باشد .

 

8- پيت سمپراس : آرامش ومبارزه
ويژگي هاي رواني :

از ابتدا سمپراس ديد درازي داشت و به طراحي بازي اي پرداخت که ساليان زيادي متناسب باشد و به بازي براي موفقيت کوتاه مدت دل نبست . او بنحوي کار کرد که بتوان بر همه جنبه ها فايق آيد در نتيجه او يک بازيکن کامل است . او مي تواند همه ضربات ( سرويس و والي ، بازگشت و ضربات هوايي بالاسري و زميني ) را به نحو خوبي اجرا کند به همين دليل تحت فشار خود را نمي بازد . حتي وقتي خسته باشد و حتي وقتي مربي اش در حال مرگ باشد ، او توانسته در سطح و ظرفيت بالايي عمل کند . او داراي اين حس است که " وضع من بد نيست " و اين عقيده را نمي توان از او ياد گرفت . او بهتر از هر کس ديگري مي تواند روي پوئني در بازي تمرکز کند ، هيچگاه به عقب و گذشته و خيلي به جلو نگاه نمي کند – قبل از بازي براي هر پوئن او از لحاظ عاطفي صاف و روشن است - .

چه مي توانيم بياموزيم :

براي ساختن يک بازي دراز مدت آماده باشيد و بازي براي موفقيتهاي کوتاه مدت را بي خيال شويد . روي تمام جنبه هاي بازي خود تمرکز دهيد تا بتوانيد در مواقع سخت آرام و با اعتماد به نفس باشيد . هيچگاه خود را نبازيد در مسابقات روي هر لحظه تمرکز کنيد و به گذشته و آينده نپردازيد .

 

9- استفي گراف : پذيرفتن شروط
ويژگي هاي رواني :

بسيار مشکل است که کسي بتواند شماره يک جهان باقي بماند . هر بازي اي را که ببازد شکست بدي است ، به اين خاطر است که کمتر کساني مي توانند مدت زيادي در اين موقعيت دوام بياورند اما گراف توانسته . او کاملاً مي داند که در داخل و بيرون زمين چه چيزهايي را مي تواند تغيير دهد و چه چيزهايي را نمي تواند . او نمي تواند رسانه هاي جمعي يا رفتار و مشکلات پدرش را کنترل کند اما مي تواند توپ را کنترل کند ، اين امر راه نجات و آزادي و رهايي او بوده است . بنابر اين تمرکز او در زمين عجيب و غريب است . او هرگز در زمين از چيزي شکايت نميکند ، شرايط بازي را مي پذيرد و سپس به جلو مي رود همانطور که سرعت زياد بازي اش نشان مي دهد ، اين امر نکته ي اساسي اوست : بهترين استفاده از شرايط موجود و حرکت رو به جلو

چه مي توانيم بياموزيم :

آنچه را که نمي توانيد تغيير دهيد بپذيريد . روي آنچه مي توانيد کنترل کنيد تمرکز کنيد . وقت بازي ، مشکلات بيرون زمين را فراموش کنيد . زمين بازي را مثل يک " حريم امن " در مقابل مشکلات زندگي واقعي تصور کنيد .

 

10- مونيکا سلس : شجاعت
ويژگي هاي رواني :

وقتي او چاقو خورد دوران ساده ي تنيس براي او پايان يافت ، بعد از آن او مبارزه اي غير قابل باور داشت که فقط بتواند به زمين برگردد . او همواره يک مبارز عالي بوده . او مي تواند وقت بازي در پوئنهاي حساس ، با بي ترسي و شجاعت اش هر کسي را شکست دهد . وقتي به تنيس بازگشت اين شجاعت خود را حتي در باخت هم نشان داد . هيچگاه بهانه نمي آورد و همواره به حريف خود احترام مي گذارد . شکستها او را عميقاً ناراحت مي کند اما او همواره سر خود را بالا نگه داشته و به مبارزه ادامه مي دهد ، اين روال او شجاعت کم نظيري را نشان مي دهد بعلاوه او درگير مبارزه پدرش با سرطان بوده است و با اين وجود سلس روي زمين شجاعانه به مبارزه ادامه مي دهد .

چه مي توانيم بياموزيم :

حاضر باشيد که مورد چالش قرار بگيريد ، يا ببريد يا ببازيد . در شکست خورد نشويد – هيچگاه بهانه نياوريد – اين ها آزمايش واقعي شخصيت هر کسي است .

 

تهيه و تنظيم :
حسين شريفي
باهمکاري :
شريف امام
جمعه
و پيام شريفي
منبع :
Tennis Magazine

 

درباره ما

معرفي به دوستان

تماس با ما

پرسش از مربي

فهرست مطالب

صفحه اصلي

 

Best View with Internet Explorer 5 and newer at 800*600 Resolution

Copy Right © 2003
 Mohammad Haghshenas
email: webmaster@mytennis4u.com
 

تمامي حقوق مربوط به طراحي و محتواي ارايه شده متعلق به اين سايت است و هرگونه بهره برداري غيرمجاز ممنوع است.